آشنایی با قطعات مادربرد

مادربرد لپ تاپ

این قطعه در واقع مانند میز کاری است که تمام وسایل مهم روی آن قرار دارند. اجزا مهم لپ تاپ روی مادربرد آن قرار دارد این اجزا عبارتند از چیپها، آی سی ها، اتصالات و کلیه قطعاتی که باعث روشن شدن و کار کردن لپ تاپ شما میشوند. مادربرد لپ تاپ چند لایه دارد و قطعات روی لایه های بالایی و پایینی (دو طرف برد که قابل رویت است) قرار دارند و لایه های میانی برد فقط شامل اتصال بین قطعات میباشد.

اجزاء و قطعات تشکیل دهنده مادربرد

برای این که بتوانید مادربرد را تعمیر نمایید نیاز دارید که قطعات، بخشهای مختلف مادربرد و وظایف آنها را بدانید. چیپهای روی مادربرد در واقع اصلی ترین کارها را انجام میدهند و کارهای اصلی و مهم به عهده آنهاست. در عکس زیر

چیپ ها نشان داده شده اند.

Main Chip - آشنایی با قطعات مادربرد

پردازشگر یا CPU :

این قطعه در واقع مغز مادربرد و لپ تاپ شماست و اصلی ترین قطعه محسوب میشود. Cpu بعضی مادربردها به گونه ای است که به راحتی از مادربرد جدا نمیشود و برای این کار نیاز به ابزار و حرارت میباشد. اصطلاحا به این مادربردها Cpu Onboard میگویند که عکس زیر به خوبی این مدل سی پی یو را نشان میدهد.

Main Cpu Onboard - آشنایی با قطعات مادربرد

GPU:

این قطعه همان چیپ گرافیک مادربرد است و مادربردهایی که دارای این چیپ هستند به این معنی است که مادربرد لپ تاپ دارای گرافیک حرفه ای میباشد.

North Bridge & South Bridge:

همان چیپ شمالی و جنوبی هستند. دلیل این نامگذاری این است که سی پی یو به عنوان بالاترین نقطه مادربرد در نظر گرفته شده و اولین چیپ بعد از آن، چیپ شمالی و چیپی که بعد از آن قرار دارد چیپ جنوبی است. وظیفه مرتبط کردن Cpu، رم و گرافیک را دارند. در واقع درست مانند یک پل بین سی پی یو واین اجزا قرار دارند. لازم به ذکر است که در مادربردهایی که کمی جدیدتر هستند چیپ شمالی به چشم نمیخورد.

چیپ I/O:

این قطعه در واقع یک آی سی با ۱۲۸ پایه است که وظیفه فرمان دادن و مدیریت قطعاتی از قبیل موس، کیبرد و USB که برای لپ تاپ به عنوان ورودی و خروجی محسوب میشوند را دارد.این نکته قابل ذکر است که در برخی مادربردهایی که کمی امروزی تر هستند، بر روی مادربرد فقط یک چیپ به چشم میخورد، این چیپ OnBoard بوده و در واقع تمام چیپهایی که توضیح داده شد روی یک چیپ قرار گرفته است.

آشنایی با پورتها و سوکتهای مادربرد

10206096lenovog500ghla9632p 11 - آشنایی با قطعات مادربرد

پورت USB:

یکی از پرکاربردترین پورتهای لپ تاپ، پورت USB است که برای خواندن اغلب تجهیزات جانبی از این پورت استفاده میشود و روی لپ تاپهای امروزی از نسل ۳ این پورت نیز استفاده شده است که دارای سرعت بیشتری است و معمولا آبی رنگ است.

پورت لن:

پورت لن برای اتصال کابل لن به لپ تاپ است که امکان اتصال به اینترنت توسط کابل را برای لپ تاپ فراهم میکند.

پورت VGA و HDMI:

این پورتها جهت خروجی تصویر است. کاربرد آنها به این صورت است; به عنوان مثال شما میخواهید تصویری را که در لپ تاپ است، در تلویزیون ببینید، در این صورت یک کابل VGA یا HDMI به این پورتها وصل نموده و به راحتی تصاویر را از تلویزیون تماشا میکنید.

پورت HeadPhone و Microphone:

این پورت ها خروجی و ورودی صدا است و برای اتصال هدفون و میکروفون استفاده میشود.

Memory Card Reader:

این پورت برای خواندن اطلاعات از روی کارتهای حافظه است. شما میتوانید کارت حافظه خود را داخل این پورت قرار داده و عملیات مورد نظر خود را به راحتی بر روی کارتهای حافظه موبایل، تبلت و یا دوربین عکاسی انجام دهید.لازم به ذکر است که در این مقاله فقط از چند پورت پر مصرف نام برده شد و ممکن است بر روی مادربرد لپ تاپ شما پورت دیگری نیز وجود داشته باشد که به دلیل کارایی کم و یا منسوخ شدنش، در این مقاله نامی از آن برده نشده است.

سوکت لن:

در این قسمت وایرلس لپ تاپ قرار میگیرد که مربوط به اینترنت لپ تاپ میشود.

سوکت هارد:

این قسمت مربوط به هارد لپ تاپ است و محل اتصال هارد به مادربرد است که بستگی به این دارد که هارد دستگاه چه مدلی باشد ولی معمولا هارد لپ تاپ دارای پورت SATA میباشد. بر روی برخی لپ تاپهاهارد MSata استفاده شده است و در نتیجه سوکت این هارد کوچکتر خواهد بود.

سوکت رم:

این سوکت جهت قرار گرفتن رم بر روی مادربرد است و تعداد این سوکتها در مادربردهای مختلف متفاوت است و در مادربردهای امروزی تا ۴ عدد سوکت نیز قرار  داده شده است. RAM بعضی مادربردها به گونه ای است که به راحتی از مادربرد جدا نمیشود و برای این کار نیاز به ابزار و حرارت میباشد. اصطلاحا میگویند مادربرد دارای رم Onboard میباشد.

مفهوم اصطلاح PM و GM بودن مادربرد

PM:

زمانیکه این اصطلاح برای مادربرد استفاده مشود به این معنی است که مادربرد مورد نظر گرافیک دار است یعنی دارای چیپ جداگانه برای گرافیک است و دارای گرافیک حرفه ای میباشد. گاهی اوقات به مادربردهای گرافیک دار Discrete نیز گفته میشود.

GM:

این اصطلاح گاهی با عنوان UMA نیز به کار برده میشود که به معنی مادربرد بدون گرافیک است یعنی مادربرد چیپ گرافیک ندارد و برای کارهای گرافیکی حرفه ای مورد استفاده ندارد.به عنوان مثال عکس زیر یک مادربرد Lenovo Z500 است. همانطور که میبینید این مادربرد دارای چیپ گرافیک بوده و اصطلاحا PM است.عکس زیر نیز یک مادربرد Lenovo Z500 است و میبینید که جای چیپ گرافیک روی این مادربرد خالی است و در واقع به این مادربرد GM گفته میشود.همانگونه که در عکسها نیز مشاهده مینمایید، چیپ گرافیک بر روی مادربرد همیشه به همراه رم قرار دارد که این قطعات در عکس به خوبی مشخص هستند.نکته دیگر اینکه تشخیص مادربرد Pm و GM از یکدیگر همیشه به این صورت نیست که جای چیپ گرافیک و قطعات مربوط به آن بر روی مادربرد خالی بوده و شما متوجه GM بودن مادربرد شوید. برای تشخیص این مورد، روش ساده تر به این صورت است که بر روی مادربرد به دنبال یک چیپ باشید که اطراف آن چند RAM قرار دارد. روش دیگر این است که شما میتوانید پارت روی چیپ را در اینترنت سرچ کرده و مشخصات آن را مشاهده نموده و در نهایت کارایی آن را بر روی مادربرد متوجه شوید.

خرابی های معمول در مادربرد

مشکلاتی از قبیل روشن نشدن، قطع صدای لپ تاپ، مشکلات شارژ باطری و…. که باعث میشود کاربران به تعمیرگاه لپ تاپ مراجعه نمایند، میتواند مربوط به مادربرد باشد که بعد از بررسی بخشی از مادربرد که مشکل میتواند به آن قسمت مربوط شود، مادربرد عیب یابی شده و تعمیر انجام میشود.

نکاتی برای نگهداری بهتر از مادربرد

در پایان بهتر است که چند نکته را برای محافظت از مادربردتان مد نظر داشته باشید;

  • خروجی هوای لپ تاپ (خروجی فن) را نپوشانید.
  • از تکان دادن و ضربه زدن به لپ تاپ بپرهیزید، زیرا این کار ممکن است باعث خرابی و از بین رفتن اطلاعات روی هارد دستگاه بشود.
  • تا جایی که برای شما امکان دارد لپ تاپ را در معرض گرد و خاک قرار ندهید، زیرا این کار باعث ورود گرد و غبار به لپ تاپ شده و به مرور زمان خروجی فن بسته شده و باعث داغ شدن لپ تاپ میشود.
  • بهتر است به فاصله زمانی معین برای سرویس کردن لپ تاپتان اقدام نمایید که زمان مناسب برای سرویس فن لپ تاپ بستگی به این دارد که چقدر از دستگاه استفاده میکنید و لپ تاپ چقدر در معرض گرد و غبار بوده است.
  • اگر احیانا مایعات روی دستگاهتان ریخت و به مادربردتان نفوذ کرد، بهتر است هر چه سریعتر لپ تاپ باز شده و مایعات از روی مادربرد پاک شود. زیرا آبخوردگی یکی از معمولترین عیبهای مادربرد بوده که ممکن است خرابی های جبران ناپذیری برای دستگاه شما به وجود بیاورد.

www.rashtlaptop.ir

دیدگاه‌ها (۰)

*
*