راهنمای خرید صفحه نمایش

صفحه نمایش چیست؟

در لپ تاپ ها برای دیدن تصویر نیاز به صفحه نمایش داریم. کار صفحه نمایش در واقع این است که ولتاژ و جریان الکتریکی را به تصویر تبدیل کرده و به کاربر امکان دیدن تصاویر را میدهد.

در لپ تاپها این صفحه های نمایش دو نوع دارند. LCD  یا LED

Lcd

این کلمه مخفف Liquid Crystal Display است. این نوع صفحه نمایش به وسیله لامپهای فلورسنت و تکنولوژی کریستال مایع کار میکند. روند کار در کل به این صورت است که صفحه ای که در جلوی ال سی دی ها قرار دارد که دارای کریستال مایع است و در پشت آن لامپهای نئون قرار گرفته اند و کریستال با نوری که از لامپها دریافت میکند صفحه نمایش را روشن کرده و تصویر را نمایش میدهد و بسته به اینکه نوری که به کریستالها میتابد با چه زاویه ای با انها برخورد کند تصویر تغییر کرده و تیره تر یا روشن تر و یا حتی کاملا تاریک و روشن میشود.

Led

این کلمه مخفف Light Emitting Diodes است. روند کار ال ای دی ها هم مانند ال سی دی ها میباشد با این تفاوت که در این نوع صفحه نمایش به جای لامپهای فلورسنت از led استفاده شده است که طول عمر بیشتری دارد. در حالت کلی ال ای دی ها کیفیت بهتری نسبت به ال سی دی ها دارند ولی در عوض قیمت انها بالاتر است.

تفاوتهای ظاهری

-ال سی دی ها به دلیل وجود داشتن لامپهای فلورسنت داخل آنها، ضخیم ترند و ال ای دی ها قطر کمتری دارند. در عکسهای زیر ضخامت ال سی دی و ال ای دی نشان داده شده است.

عکس1 LCD

عکس2 LED

سوکت فلت ( سوکتی در پشت lcd یا led برای اتصال فلت ) این دو صفحه نمایش با هم متفاوتند. سوکت ال سی دی در قسمت بالای آن قرار دارد و عریض تر و دارای پین هایی پهن تر است ولی سوکت ال ای دی ها در قسمت پایین صفحه نمایش قرار گرفته است و ظریف تر میباشد. در عکس زیر این دو با هم مقایسه شده اند.

سوکت فلت LED

سوکت فلت LCD

ال سی دی ها نیاز به ولتاژی برای روشن کردن لامپها دارند که به این ولتاژ، های ولتاژ میگویند و این مسئله باعث تغییری در وضع ظاهری این قطعه میشود، به این گونه که از قسمت پایین ال سی دی سیمی به همراه یک سوکت بیرون آمده و بردی نیز همراه ال سی دی قرار دارد که همان بردِ های ولتاژ میباشد که نور صفحه نمایش را از طریق ولتاژ تامین میکند. ولی ال ای دی ها تنها یک برد کوچک در پایین صفحه نمایش دارند که به آن چسبیده است. در عکسهای زیر این موضوع به وضوح قابل رویت میباشد.

( این LCD  دارای 2 عدد لامپ است و به همین دلیل ال سی دی دارای دو عدد سیم میباشد )

-فلتهای این دو کاملا با هم متفاوتند و فلتی که برای ال ای دی استفاده میشود دارای پین های منسجم تر و ریزتری است. برای درک بهتر این مطلب و میتوانید به راهنمای خرید کابل تصویر لپ تاپمراجعه نمایید.

نکاتی راجع به صفحه نمایش

فرقی ندارد که صفحه نمایش دستگاه شما ال سی دی است یا ال ای دی، باید مراقب باشید که روی صفحه فشار وارد نشود زیرا ممکن است مایع زیر صفحه نمایش پخش شده و در نهایت تصویر دارای رنگی نامناسب باشد یا اینکه مایع زیر صفحه پخش شود و بخشی یا تمام تصویر، قابل رویت نباشد.

مراقب باشد که شیئ تیزی روی صفحه کشیده نشود زیرا با این کار شیشه ای که روی صفحه نمایش قرار دارد آسیب خواهد دید و جدا از اینکه وضع ظاهری آن نامناسب میشود، ممکن است دیدن تصویر را نیز برای شما مشکل کند.

در کل باید صفحه نمایش را در مقابل ضربه محافظت کنید زیرا این قطعه بسیار حساس بوده و ممکن است با کوچکترین ضربه شیشه روی صفحه شکسته و یا کریستال مایع در زیر LED  یا LCD  پخش شده و دیگر قابل استفاده نباشد.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*